Press Room

Press Room > BTC’den 332 Milyon Ton Petrol Taşındı

Bakü Tiflis Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı ile 2006 yılından bugüne kadar 332 milyon ton petrol taşındığı bildirildi.

British Petroleum (BP) Azerbaycan ofisinin açıkladığı verilere göre, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı ile faaliyete başladığı 2006 yılından bugüne dek Ceyhan Limanı’na 332 milyon ton (2,49 milyar varil) ham petrol taşındı.

British Petroleum verilerinde, Ceyhan’a on yıl zarfında taşınan petrolün 3 bin 278 tankere yüklenerek dünya pazarlarına gönderildiği kaydedildi.

Bu yılın ilk altı ayında ise söz konusu hatta 17,3 milyon ton (130 milyon varil) petrol sevkiyatı gerçekleştirildi.

Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı ile daha çok Azeri-Çırak-Güneşli yataklarından çıkarılan petrol ve Şahdeniz yatagından çıkarılan kondensatın taşındığı açıklandı.

1776 kmlik bu hatla Azerbaycan’ın yanı sıra Türkmenistan ve Kazakistan’ın petrolün taşınması da sağlanıyor.

Öte yandan, Güney Kafkasya, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) ve Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) hatlarında oluşan Güney Gaz Koridoru ile Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerine doğalgaz sağlayacak olan Şah-Deniz 2 yatağında çalışmaları başarıyla sürdürüldüğü belirtildi.

İlk doğal gaz akşının 2018 yılında sağlanması planlanan uygun olarak çalışmaların büyük bir hızla devam ettiği ve mühendislik, teçhizat, inşaat işleri dahil olmakla, söz konusu projenin yüzde 77’sinin tamamlandığı ifade etti.