Press Room

Press Room > TürkAkım Açılış Töreni Gerçekleşti

08/01/2020
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılımıyla gerçekleştirilen TürkAkım'ı Açılış Törenine Genel Müdürümüz Nadim Ekiz ve Genel Müdür Yardımcılarımız Mevlüt Gökçe ile M. Zahid Karamollaoğlu katılım sağladı.
08 Ocak Çarşamba günü Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen tören ile Rusya’daki dev doğal gaz rezervleri doğrudan Ülkemizin doğal gaz dağıtım şebekesine bağlanarak Güney ve Güneydoğu Avrupa ülkeleri için güvenilir bir enerji kaynağı oluşturuldu.

Proje Hakkında
TürkAkımı, Rusya Federasyonu’ndan Ülkemize doğal gaz arzının yanı sıra Rus gazının Ülkemizin toprakları üzerinden Avrupa’ya arzını sağlamak amacıyla inşa edilen, deniz bölümü ve kara bölümünden oluşan bir boru hattı sistemidir. Deniz bölümünde yer alan iki hattın inşası ve işletimi Rusya Federasyonu tarafından yapılmıştır. Kara bölümünde yer alan hatlardan biri sadece Ülkemize doğal gaz arz edecek olup, iletim sistemimizin bir parçası olarak BOTAŞ tarafından inşa edilmiştir. Kara bölümündeki diğer hat ise Avrupa’ya gaz arz edecek olup, inşası ve işletimi %50 oranında ortaklık payı ile iki ülkenin ilgili şirketlerince kurulan TürkAkım Gaz Taşıma Anonim Şirketi tarafından yapılmıştır.
TürkAkım ile sadece Ülkemize doğal gaz arz etmesi amacıyla inşa edilen boru hattının devreye alınması ile birlikte Batı Hattı’ndan alınan yıllık toplam 14 milyar m3 gazın, mevcut sözleşmelerin şart ve koşulları değişmeksizin TürkAkım üzerinden Ülkemize teslim edilecektir. Böylece başka bir ülkenin iletim sistemi kullanılmadan doğrudan kaynak ülkeden Ülkemize taşınacak gazın, üçüncü taraflardan kaynaklı muhtemel kesintilere maruz kalması önlenmiştir.