Press Room

Press Room > Enerjinin İpek Yolu TANAP Açılış Töreni

15/06/2018

TANAP, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı’nın açılışı 12.06.2018 tarihinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Berat Albayrak ve davetlilerin katılımıyla Eskişehir’de gerçekleştirilmiştir.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, TANAP ile Türkiye’nin transit bir ülke olmaktan çıkıp, üreticiden nihai tüketiciye uzanan değer zincirinin her aşamasında rol oynayan kritik bir konuma geldiğini ve Ülkemizin, bölgesel enerji hatlarının merkezi olma vizyonuna bir adım daha yaklaştığını ifade etmiştir.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, “56 inçlik boru çapı ve 1.850 kilometrelik uzunluğu ile TANAP; Türkiye, Orta Doğu ve Avrupa'nın en uzun doğal gaz boru hattıdır. TANAP; 20 il, 67 ilçe ve Çanakkale Boğazı’nı geçen bir güzergâha sahiptir. Bu projenin başlangıç kapasitesi yıllık 16 milyar metreküp doğal gazdır. Bunun 6 milyar metreküpü Türkiye’ye, 10 milyar metreküpü ise Avrupa’ya taşınıyor” bilgisini paylaştı.

Talebe bağlı olarak kapasiteyi önce 22 milyar metreküpe, devamında ilave yatırımlarla 31 milyar metreküpe çıkarmayı hedeflediklerini de belirten Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Yunanistan sınırına ilk gaz teslimatını ise Haziran 2019’da gerçekleştirmeyi planladıklarını duyurdu.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, konuşmasının ardından konuk Cumhurbaşkanları ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Berat Albayrak’la birlikte Azerbaycan’dan Türkiye’ye doğal gazın gelmesi için temsili olarak vanayı açtı.

www.botas.gov.tr/