Press Room

Press Room > PT3 Çayırlı Başköy Jandarma Koruma Karakolu Yeni Binasına Taşındı

17/04/2019

BTC Ham Petrol Boru Hattı’nın işletmesini üstlenen BOTAŞ International, hattın güvenliğine ne denli önem verdiğini bir kez daha gösterdi.

Öyleki BIL, PT3 Pompa İstasyonuna uzaklığı 7 km olan Çayırlı Yaylakent Jandarma Koruma Karakolu’nu, istasyon yanına yaptırdığı yeni karakola taşıdı.

BOTAŞInternational’dan Yeni Karakol İçin Büyük Destek

2004 yılında BOTAŞ’a ait doğal gaz boru hattını koruması için hizmete giren Çayırlı Yaylakent Jandarma Koruma Karakolu, 2006 yılında devreye giren BIL PT3 Pompa İstasyonu’nu da koruma görevini üstlendi.

O dönem gerçekleştirilen bir çok güvenlik toplantısı ile karakolun istasyon yanına taşınması talebi, İçişleri Bakanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından kabul edilerek, yeni karakol hizmet binası ve lojmanlarının yapımı işi BOTAŞ ve BIL tarafından yapılması istendi. 2012 yılında BOTAŞ tarafından ihalesi yapılarak inşaatı başlayan yeni karakol binası ve lojmanlar 2014 yılında tamamlandı. O yıl karakol binası ve lojmanların geçici kabulü BOTAŞ tarafından yapılarak BOTAŞ International’a teslim edildi. Ancak bölgenin olumsuz iklim koşulları ve coğrafi şartları nedeniyle uzun süre faaliyete geçemeyen karakol, lojman ve ek olarak yapılan misafirhane, BIL Mühendislik ve Proje Müdürlüğü’nün gayretleriyle Ağustos 2018 yılında tamamlandı.

Bu tarihten sonra yeni hizmet binasına taşınan Yaylakent Jandarma Karakolu “Çayırlı Başköy Jandarma Karakolu” ismini alarak BIL PT3 Pompa İstasyonu'nun güvenliğini daha yakından korumaya başladı.

Sert İklim Şartları Karakolu Elektriksiz Bıraktı

Yeni binasında hizmet vermeye başlayan karakol, 17 Aralık 2018 tarihinde elektrik hattının beslendiği Erzincan hattında yoğun kış şartları sebebi ile enerjisi kesilerek Jenaratör ile beslenmek zorunda kaldı. PT3 İstasyon Müdürlüğü tarafından oluşan arıza hızla giderilmeye çalışılırken, jenaratöründe arıza vermesi karakolu tamamen enerjisiz bırakmıştı. Aynı gün PT3 İstasyonu bakım ve elektrik ekibi, karakolun enerjisini Tercan hattından verebilmek için yoğun çaba göstererek, akşam geç saatlerde karakolun enerjisini yeniden sağladı. PT3 İstasyonu Bakım Şefi Recep Gencer ve beraberindeki elektrik ekibi, gösterdikleri özveriyle karakolda görev yapan askerler ve lojmanda oturan aileleri, soğuk kış gününde elektriksiz bırakmadı.