Press Room

Press Room > BOTAŞ Dörtyol FSRU Terminali Açılış Töreni

08/02/2018

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Berat Albayrak, BOTAŞ Dörtyol’da bulunan FSRU (Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi) Terminali'nin açılışını yaptı.

07.02.2018 tarihinde gerçekleşen açılış törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Berat Albayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Müseteşarı Fatih Dönmez, Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Orhan Karasayar, Mehmet Öztürk, Adem Yeşildal, BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Botaş International Genel Müdürü Erdoğan Tozan, TEMSAN Genel Müdürü İbrahim Toprak, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları ve bir çok üst düzey yönetici katıldı.

Albayrak, geçen yıl İzmir Aliağa'da Türkiye'nin ilk FSRU terminalinin Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın katılımlarıyla hizmete aldıklarını hatırlatarak, gece gündüz demeden çalışan ve emeği geçen herkese teşekkürlerini ifade ederek şöyle devam etti:

"Türkiye'deki enerji arz güvenliğindeki kritik yapı taşlarını teker teker döşemeye başladık. Her platformda gururla müjdesini verdiğimiz Türkiye'nin ikinci FSRU terminalini bugün burada Hatay Dörtyol'da devreye alıyoruz. Kapasitesi itibarıyla da rekor büyüklükteki bir tesisi milletimizin hizmetine sunuyoruz. 263 bin metreküplük LNG depolama kapasitesiyle dünyanın en büyük depolama kapasitesine sahip FSRU tesisimiz, Türkiye'de enerji arz güvenliği açısından çok ama çok kritik bir öneme sahip. Günde asgari 15 milyon, azami 20 milyon metreküplük sıvılaştırılmış gazlaştırma kapasitesiyle gaz formundaki 167 milyon metreküplük LNG miktarıyla dünyadaki standartların bir hayli üstündeki bu tesis, ülkemize bugün itibarıyla hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Konuşmasının ardından açılışı gerçekleştiren Berat Albayrak, daha sonra Botaş-Dörtyol FSRU Terminali'nde çalışan işçilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.